П’ятниця, 24 Червня, 2022

Перипетії обрання президентом України нового голови Хмельницької ОДА

Від 11 червня, коли указом президента України Володимира Зеленського було звільнено Вадима Лозового, Хмельницька обласна державна адміністрація не мала керівника. Обов’язки голови з того часу виконував Володимир Кальніченко. Але його кандидатуру на призначення керівником Хмельницької ОДА не розглядали. Натомість не виключали, що облдержадміністрацію очолить жінка. Отож, про версії, які були свого часу стосовно призначення – у матеріалі yes-khmelnytskyi.

Перші кандидати

Після того, як Володимир Зеленський став президентом України, цілком логічно, що політичний бомонд області почав обговорення, кого він може призначити на посаду голови Хмельницької облдержадміністрації. Утім, багато хто схилявся до думки, що до позачергових парламентських виборів ніякого призначення не буде. Так, власне і сталося. Але прізвища деяких кандидатів все таки неофіційно обговорювалися.

Перш за все, на посаду керівника Хмельницької ОДА «сватали» Сергія Мандзія, 44-річного хмельничанина, який є директором ТОВ «Рембуд» та тричі був депутатом Хмельницької міської ради. Нині ж є членом виконавчого комітету міськради за квотою «Блоку Петра Порошенка – Солідарність». Саме його називали керівником виборчого штабу Зеленського на президентських виборах.

Коли ж Сергій Володимирович став кандидатом у народні депутати від «Слуги народу» (у виборчому списку він йшов під 136 номером), його кандидатуру на посаду голови ОДА знову почали обговорювати. Та ще до позачергових парламентських виборів називалися прізвища й інших потенційних кандидатів на посаду голови Хмельницької ОДА.

1

Охочих все більше

Серед яких і 42-річний Олександр Буханевич. Він вже керував облдержадміністрацією в 2006-2007 роках, коли президентом України був Віктор Ющенко. Після чого, по суті, зник з політичної мапи Хмельниччини, пішовши працювати до столиці в податкову службу, а згодом зайнявся викладацькою та науковою роботою.

Його прізвище як потенційного нового очільника ОДА фігурувало, схоже, виключно через те, що він юрист та знайомий із Русланом Стефанчуком, якого називають ідеологом «Слуги народи», а нині він є представником Зеленського у парламенті.

Однак позачергові парламентські вибори розставили всі крапки над «і» щодо версій навколо призначення Буханевича на посаду керівника Хмельницької облдержадміністрації. Олександр Миколайович пішов «штурмувати» парламент по округу №189 самовисуванцем. Отримавши 8,57%, посів четверте місце. Перемогу ж на окрузі здобула Олена Копанчук від «Слуги народу».

2

Перші жінки у списку кандидатів

І ось після виборів з’явилися інші кандидатури, які почали обговорювати на місцевому політичному рівні. І обидві – жінки. Одною з них була Марина Потапова, до парламентських перегонів – маловідома людина в політичній площині Хмельниччини. Її політична кар’єра почалася на виборах 21 липня.

Марина Валеріївна, яка зареєстрована в Хмельницькому, була кандидаткою у народні депутати від «Слуги народу» на окрузі №191. Фізична особа-підприємець Марина Потапова вибори не виграла, мінімально поступившись діючому нардепу, самовисуванцю Віктору Бондарю. За неї проголосували 20 296 виборців, тоді як за переможця Бондаря – 21 514.

Ще однією претенденткою на посаду очільника облдержадміністрації, яка також «штурмувала» парламент, була Оксана Бочкарьова. Вона змагалася за перемогу на 188 окрузі. Головна лікарка обласного госпіталю ветеранів війни посіла на виборах друге місце, програвши понад 10 тисяч голосів самовисуванцю Сергію Лабазюку.

Для Оксани Бочкарьової, яка з серпня 2015 року очолює обласний госпіталь для ветеранів війни, похід на вибори в якості кандидатки був не першим політичним досвідом. У жовтні 2015 року вона могла стати депутаткою Хмельницької обласної ради від партії «За конкретні справи», співзасновником якої є найбагатший нардеп від Хмельниччини Олександр Герега. Але отриманих понад 17% голосів на ТВО №59 Оксані Валеріївні не вистачило, щоб потрапити за партійним рейтингом до облради.

3

Свої люди в адміністрації

Серед претендентів фігурували і два прізвища, які на політичній мапі області добре відомі. Це вже екснардеп та ексочільник Хмельницького Сергій Мельник, а також депутат облради від «За конкретних справ» та екскерівник обласного відділення Антимонопольного комітету України Віталій Олуйко. Віталій Миколайович, між іншим, також добре знайомий з Русланом Стефанчуком. Крім того, при президентові Леонідові Кучмі був заступником голови Хмельницької ОДА, а в 2005 році Віктор Ющенко призначив Віталія Миколайовича головою облдержадміністрації. Щоправда, за декілька днів підписав указ про звільнення.

Щодо Сергія Мельника, він також має досвід роботи на посаді заступника голови Хмельницької ОДА при Кучмі та Ющенко. А в Верховній Раді України восьмого скликання був ще й заступником голови Комітету з питань бюджету. До парламенту нового скликання не потрапив, програвши вибори на 187 окрузі Миколі Стефанчуку – рідному брату Руслана Олексійовича. Cергій Мельник став третім.

4

Тиск на президента

Відзначимо й інше, що перед призначенням усі кандидати мали не лише пройти співбесіду в столиці, а й подати декларацію як кандидата на посаду. У той же час на пресмарафоні у Києві президенту України доводилося відповідати на питання, чому виникала така довга проблема з вибором нового очільника облдержадміністрації та коли він приїде в Хмельницький з представником?

На що президент чітко відповідав, що складна ситуація з губернаторами пов’язана з самими кандидатами. Йому показували всього кількох людей, які хочуть бути губернаторами, адже через маленьку зарплатню ніхто не рветься на посаду. Плюс через постійну партійну боротьбу на цих людей виливали відра бруду, всі засоби масової інформації одразу починали копати і вишуковувати будь-які правдиві та не зовсім «факти».

Тим не менш, президент, все-таки, не зважаючи на затримки, обрав свого представника у Хмельницькій обласній державній адміністрації, яким став Дмитро Габінет, юрист за освітою та колишній помічник народного депутата Миколи Стефанчука.